Kolizja drogowa. Co dalej?
Kolizja drogowa to często sekundy. A potem stres. Co w takiej sytuacji zrobić. Wzywać policję? Nie wzywać? Jak rozliczyć szkodę z Towarzystwem Ubezpieczeniowym i uzyskać odszkodowanie? Gdzie naprawić samochód? Jak napisać oświadczenie? Podpowiadamy.
- Opanuj emocje – stres zawsze jest złym doradcą. Kolizja drogowa to zawsze jest stresowa sytuacja, dlatego odczekaj chwilę. Weź kilka głębokich oddechów i zapanuj nad sytuacją.
- Sprawdź, czy nikt nie ucierpiał – upewnij się, że wszyscy pasażerowie są cali i nie potrzebują pomocy. Jeśli trzeba, zadzwoń na 112 i powiadom odpowiednie służby.
- Zabezpiecz miejsce kolizji – załóż kamizelkę odblaskową, włącz światła awaryjne, rozstaw trójkąt ostrzegawczy. W terenie zabudowanym w odległości 1 metra za samochodem, w terenie niezabudowanym w odległości 30-50m, na autostradzie 100m za samochodem. Pamiętaj, wszyscy, którzy poruszają się na miejscu stłuczki powinni mieć na sobie kamizelki odblaskowe! Jeśli jednak to możliwe, ściągnij samochód z drogi w bezpieczne miejsce, żeby nie stwarzać zagrożenia dla innych uczestników ruchu.
- Kiedy wezwać policję? – Gdy w wyniku kolizji są osoby ranne, masz wtedy obowiązek wezwać na miejsce zdarzenia odpowiednie służby. W innym wypadku nie jest to konieczne. Policję należy wezwać również w przypadku, gdy razem z drugim uczestnikiem kolizji nie jesteście w stanie wskazać sprawcy. Jeśli masz samochód w leasingu lub najmie, upewnij się, czy Twoja umowa nie obliguje Cię do wezwania policji do kolizji. Lepiej wiedzieć zawczasu jakie zapisy widnieją w Twojej umowie, niż się niemiło o tym przekonać w momencie rozliczania szkody.
- Wypełnij druk oświadczenia o kolizji – Jeśli chcesz usunąć szkodę komunikacyjną na koszt Towarzystwa Ubezpieczeniowego, wypełnij oświadczenie. Odpowiedni formularz na wszelki wypadek warto mieć przy sobie w samochodzie.
Wzór ściągniesz z naszej strony. [Wystarczy kliknąć tutaj.]
Ostatecznie zawsze oświadczenie można spisać na zwykłej kartce. Pamiętaj jednak, żeby zawierało następujące informacje:
- Dokładny opis zdarzenia, który można uzupełnić o dokumentację zdjęciową z miejsca kolizji
- Dane osobowe kierowców (imiona i nazwiska, daty urodzenia, nr PESEL, nr prawa jazdy)
- Dane pojazdów (marki, modele, nr rejestracyjne)
- Dane dot. polisy OC (numery polis, nazwy ubezpieczycieli)
- Podpisy
- Skontaktuj się z doradcą serwisowym, z warsztatu, w którym chcesz naprawiać auto – pracownik serwisu da Ci wszystkie niezbędne informacje do tego, jak zgłosić szkodę i rozliczyć naprawę bezgotówkowo z polisy OC sprawcy lub Twojej polisy AC.
- W razie jakiejkolwiek konieczności, miejcie pod ręką numer do naszych doradców. Podpowiemy jak się zachować i co po kolei zrobić, żeby rozliczyć szkodę komunikacyjną.