Category

Jak zadbać o lakier w samochodzie?

Jeśli chcesz, aby samochód był Twoją wizytówką, warto odpowiednio zadbać o jego karoserię. Przestrzegaj tych kilku zasad, a latami będziesz cieszyć się pięknym wyglądem swojego auta.

 

Na początek jednak zacznijmy od tego, czym dokładnie jest powłoka lakiernicza. Dla wielu kierowców lakier to element dekoracyjny samochodu, jednak jego rola w pojeździe jest znacznie szersza. Głównym zadaniem powłoki lakierniczej jest ochrona samochodu przed powstaniem korozji. Na powłokę lakierniczą wpływa bardzo wiele czynników, począwszy od atmosferycznych jak promienie słoneczne czy opady, przez chemię stosowaną do czyszczenia samochodu po inne czynniki zewnętrzne jak drobne kamienie spod kół mogące powodować zadrapania i odpryski. Lakier to nie tylko element wizualny, ale również swego rodzaju tarcza mająca za zadanie chronić samochód przed działaniem na niego środowiska naturalnego.

 

Jak zatem zadbać o samochód, żeby jak najdłużej cieszyć się nienagannym stanem lakieru? Oto nasze podpowiedzi:


Dokładne mycie auta

Chcąc cieszyć się dobrą kondycją lakieru samochodowego należy unikać myjni automatycznych. Myjnia tego typu sprzyja powstawaniu mikrozarysowań. Takie niewielkie zarysowania nie dość, że psują estetykę auta, to dodatkowo sprzyjają powstawaniu korozji. Dlatego zalecamy korzystanie z myjni bezdotykowych. Woda pod ciśnieniem nie zniszczy powłoki lakierniczej samochodu, a jednocześnie zapewni dostęp do trudno dostępnych „zakamarków” auta. Po każdym myciu warto też dokładnie miękką ściereczką wytrzeć samochód do sucha, żeby po myciu nie zostały zacieki.


Polerowanie i woskowanie samochodu

Ten zabieg polecamy wykonać zwłaszcza przed zimą, kiedy warunki na drogach są trudniejsze i dodatkowo mamy do czynienia z solą, która jest bardzo nieprzyjazna dla powłoki lakierniczej samochodu. Można tę usługę albo zlecić dla profesjonalnego warsztatu, albo wykonać samodzielnie. Jeśli zdecydujesz się na samodzielne zabezpieczenie samochodu, warto uzbroić się w odpowiedni sprzęt i pamiętać o kilku zasadach.

 

Do polerowania samochodu niezbędna będzie chemia, której siłę działania dobieramy odpowiednio do tego, jaki efekt chcemy osiągnąć, oraz pad polerski. Do woskowania niezbędny będzie oczywiście wosk oraz ściereczka z mikrofibry lub specjalna gąbka. W tym miejscu warto dodać, że najlepszy efekt zabezpieczający osiągniemy wybierając twardy wosk.

 

Polerowanie samochodu zaczynamy od dokładnego umycia i wysuszenia samochodu. Po tym zabiegu dokładnie sprawdzamy czy nie ma jakichś pozostałości brudu i zacieków i dokonujemy ewentualnych poprawek. Gdy auto jest już gotowe, nakładamy niewielką ilość środka do polerowania na pad i kolistymi ruchami nakładamy go na lakier samochodu. Nadmiar pasty polerskiej delikatnie ściągamy z lakieru ściereczką. Po uzyskaniu zadowalającego efektu przechodzimy do woskowania samochodu. Proces nakładania wosku jest podobny do polerowania, czyli nakładamy go na miękką ściereczkę i kolistymi ruchami nakładamy na karoserię. Nałożony wosk powinien stworzyć niewielką mgiełkę na karoserii, którą potem dokładnie polerujemy ściereczką z mikrofibry lub gąbką. Po tym zabiegu lakier samochodu powinien błyszczeć, a dodatkowo wosk będzie chronił przed zabrudzeniami, działaniem środowiska naturalnego i mikrouszkodzeniami spowodowanymi na przykład przez kamienie.

 

Polerowanie i woskowanie samochodu to zabieg, który wystarczy wykonać nie częściej niż raz na kilka miesięcy, aby uzyskać odpowiednią ochronę i utrzymać ładny wygląd lakieru.


Ostrożnie z odśnieżaniem

Zdziwiony? Odśnieżanie samochodu też ma wpływ na kondycję powłoki lakierniczej. Żeby nie zrobić krzywdy dla swojego auta, do odśnieżania używaj szczotek z miękkiego włosia, a do szyb najlepiej odmrażacza w płynie. Twarde szczotki mogą sprawić, że na karoserii Twojego samochodu zaczną pojawiać się mikrorysy, co nie tylko niekorzystnie będzie wyglądać, ale również może wpłynąć na żywotność powłoki lakierniczej.